w Gdyni

15 lutego 2021r.27 stycznia 2021r.

Pilotażowa odsłona programu „Wgraj się” wchodzi w kolejną fazę. Solidnie przepracowany okres świąteczno-feryjny zaowocował stworzeniem nowych treningów stworzonych specjalnie dla uczniów gdyńskich szkół. Instruktorzy przygotowali ćwiczenia poprawiające stabilizację i gibkość, a także dedykowane zajęcia taneczno-ruchowe oraz jogę. Nowością są lekcję… dietetyki! 

Przypomnijmy, że program wystartował we wrześniu w Szkole Podstawowej nr 45 i objął cztery klasy II. W tym czasie z uczniami spotkali się m. in. rugbiści Arki czy szczypiornistki SPR Arki. Równolegle prowadzone były pracę nad materiałami wideo, z których najmłodsi mogli korzystać w domu. Zaledwie kilka kliknięć myszką dzieło ich od rozpoczęcia treningów siły, skoczności, wytrzymałości czy rozciągania. 

Teraz przyszedł czas na nowy zestaw zajęć. Na serwisie Youtube.com wylądowały już treningi gibkości:

I stabilizacji: 

A w kolejce czekają już kolejne materiały poświęcone m. in.: zumbie, jodze, czy dietetyce. Zaciekawieni? Poznajcie naszych instruktorów, którzy wprowadzają najmłodszych na wyższy poziom świadomości w zakresie zdrowego stylu życia.

Agnieszka Danielewicz

Doświadczona dietetyk, wykładowca i trener motywacyjny, właścicielka Instytutu Eligo badającego nawyki żywieniowe u dzieci.

Autorka publikacji i metod wspierania w zmianie nawyków żywieniowych. Dająca zawsze dobre rady; „Ruda” z podręcznika „Na zdrowie”.

Marta Miguła

Joginka, nauczycielka ekspresji ciała, muzyko i socjoterapeutka. Zajmuje się ruchem kreatywnym w edukacji – joga, taniec, ekspresja. Prowadzi zajęcia jogi oraz ruchu kreatywnego dla dzieci i rodzin oraz kursy uważności dla dzieci metodą Eline Snel. Uczy nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, nauczycieli jogi, rodziców : “Jak kreatywnie uczyć dzieci jogi” na autorskich szkoleniach. Prowadzi kameralne centrum jogi Yoga Studio Nirmala w Pruszczu Gdańskim. 

Monika Tran Van  Z zawodu jest pedagogiem specjalnym, instruktorką Zumba® Fitness, Zumba Kids & Kids Junior®, Zumba Gold®, instruktorką Fitness. Monika od dziecka jest związana z tańcem i muzyką, trenując taniec towarzyski. W ramach GDYŃSKIGO PORUSZENIA prowadzi zajęcia Zumba Fitness dla dorosłych i Zumba Gold dla seniorów. Założycielka mobilnej szkoły tańca 

Piotr Saj 

Trener piłki nożnej w AP KP Gdynia, uprawnienia trenerskie UEFA „C”. Co roku aktywuje podczas AKTYWNEGO LATA na gdyńskiej plaży, organizator turniejów i imprez sportowych.

Monika Raszke -Strużyk

Instruktorka pilates, fitness, trenerka personalna, była reprezentantka Polski w gimnastyce artystycznej, zawodowa akrobatka. Uwielbia pracować z ludźmi, dzielić się energią oraz wiedzą. 

***************

“Wgraj się” to projekt popularyzujący aktywność fizyczną wśród dzieci w Gdyni. Badania Gdyńskiego Centrum Zdrowia wykazały bowiem, że niemal co piąty testowany 9-latek w naszym mieście zmaga się z nadwagą, a co trzeci wykazuje słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Gdyńskie Centrum Sportu zaniepokojono wynikami postanowiło razem z GCZ nauczyćmłodych mieszkańców zdrowych nawyków oraz zaszczepić w nich pociąg do sportu i zdrowego stylu życia. 17 listopada 2020r.

„Wgraj się”. Pilotażowy program Gdyńskiego Centrum Sportu

Badania Gdyńskiego Centrum Zdrowia wykazały, że niemal co piąty testowany dziewięciolatek w naszym mieście zmaga się z nadwagą, a co trzeci wykazuje słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Zaniepokojeni wynikami Gdyńskie Centrum Sportu wraz z GCZ chcą zaszczepić wśród najmłodszych pociąg do sportu i zdrowego stylu życia. Dlatego powstał “Wgraj się”.

To pilotażowy program partnerski, który wystartował we wrześniu i obejmuje w sumie cztery klasy II w Szkole Podstawowej nr 45.

Aby uniknąć otyłości wśród dzieci niezbędne są zdecydowane działania, które przekonają najmłodszych oraz ich rodziców do tego, że na walkę o zdrowie nigdy nie jest za późno. Program „Wgraj się” ma na celu naukę prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej. Jest podzielony na dwie części: szkolną oraz pozaszkolną.

– Działania w szkole połączone będą z badaniami medycznymi i kondycyjnymi uczniów, dzięki którym rodzice poznają stan początkowy sprawności dziecka oraz zalecenia fizjoterapeuty i dietetyka. Uzyskane wskaźniki z badań kondycyjnych będą porównane z badaniami przeprowadzonymi ponownie na koniec programu, aby ocenić skuteczność realizowanych w ramach programu działań – wyjaśnia dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia Anna Melki.

– Zajęcia sportowe w szkołach prowadzone są przez naszych trenerów, a nauczyciele otrzymali scenariusze zajęć oraz dodatkowy sprzęt sportowy. Ponadto, nie zabraknie treningów z gwiazdami gdyńskiego sportu czy imprez popularyzujących współzawodnictwo – dodaje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

O ile oferta szkolna, choć atrakcyjna, wydaje się dość tradycyjna, to siłą ,„Wgraj się” są działania w Internecie. Wraz z początkiem programu, na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu oraz social mediach GCS cyklicznie pojawiają się „Wyzwania”, które uczniom SP nr 45 rzucają Nadzieje Gdyńskiego Sportu.

Już teraz można wgrać się w specjalnie przygotowane i wyselekcjonowane treningi. Pod okiem licencjonowanych trenerów dzieci poprawiać mogą:

  • koordynację,
  • wytrzymałość,
  • siłę,
  • skoczność,
  • poziom rozciągnięcia,
  • umiejętności tańca i energetycznej zumby.

Zajęcia prowadzą: Monika Tran Van – pedagog specjalny, instruktorka Zumba® Fitness, Zumba Kids & Kids Junior®, Zumba Gold®, oraz instruktorka Fitness, a także Mateusz Powązka – trener Gdyńskiej Akademii Koszykówki. Specjalizuje się w kształceniu dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Playlista z treningami dostępna jest pod adresem: https://www.youtube.com/playlist?list=PLdhCXUOxLLddu0c5Jh2y4tyLeodiTFlky

Obecnie wielu z nas spędza w domu więcej czasu niż zwykle. Zachęcamy do dbania o formę i wspólnych treningów „Wgraj się” rodziców z dziećmi.